Skip to content

319 Halladay St.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block17404
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page174

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
53%
Improvement Value:$138,100
47%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543-0.6%
2024$6,584+40.1%
2023$4,700-0.4%
2022$4,717+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5476, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1880