Skip to content

116 Monitor St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 27, 2016

Property Information

Block17504
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page175

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,800
36%
Improvement Value:$315,400
64%
Total Assessment$491,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,969-0.6%
2024$11,037+40.1%
2023$7,879-0.4%
2022$7,908+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook 9158, Page 479Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

DeedBook 8985, Page 524Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4199, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1890