Skip to content

446 Pacific Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1888

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block17506
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page175

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,863
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,200
13%
Improvement Value:$947,600
87%
Total Assessment$1,093,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,425+205.8%
2024$7,988+40.1%
2023$5,702+4.2%
2022$5,474+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft1,863DeedBook 9857, Page 797Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 9751, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1888