Skip to content

301 Grove St.Jersey City, NJ 07302

Built 1882

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block12906
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$765,000
76%
Improvement Value:$246,600
24%
Total Assessment$1,011,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,589-0.6%
2024$22,731+40.1%
2023$16,226-0.4%
2022$16,287+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

DeedBook 9324, Page 390Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5029, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1882