Skip to content

107 Kensington Ave.(Unit C7001)Jersey City, NJ 07304

Built 1928

Last Sale Price
$135,635
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block17601
Lot11
QualifierC7001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building ClassC1060
Description5S-B-44U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
31%
Improvement Value:$157,200
69%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,073-0.6%
2024$5,105+40.1%
2023$3,644-0.4%
2022$3,658+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,635

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 9244, Page 41Recorded10/6/2017

Property Sale

Sale
$135,635
DeedBook 9244, Page 41

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 9130, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1928