Skip to content

340 Fairmount Ave.(Unit C0207)Jersey City, NJ 07306

Built 1932

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 11, 2013

Property Information

Block14906
Lot15
QualifierC0207
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description5S-B-54U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
27%
Improvement Value:$166,100
73%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,049-0.6%
2024$5,080+40.1%
2023$3,627-0.4%
2022$3,640+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,078DeedBook 8948, Page 317Recorded12/13/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$5,372,480
DeedBook 7979, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1932