Skip to content

96 Gifford Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block17601
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page176

Building Details

Building Class---
Description2.5SFD-1UH-C-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,056
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
39%
Improvement Value:$339,300
61%
Total Assessment$556,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,422-0.6%
2024$12,500+40.1%
2023$8,923-0.4%
2022$8,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,120,000
Sq Ft3,056DeedBook 9589, Page 757Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5018, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1880