Skip to content

772 Grand St.Jersey City, NJ 07304

Built 1885

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block18705
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page187

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
25%
Improvement Value:$237,500
75%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063-0.6%
2024$7,107+40.1%
2023$5,073-0.4%
2022$5,092+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000
Sq Ft2,900DeedBook 9857, Page 420Recorded10/25/2024

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3633, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1885