Skip to content

144 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 9, 1999

Property Information

Block17701
Lot53
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,390
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,800
38%
Improvement Value:$311,300
62%
Total Assessment$499,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,145-0.6%
2024$11,215+40.1%
2023$8,006-0.4%
2022$8,036+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5449, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1925