Skip to content

115 Gifford Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1902

Last Sale Price
$1,060,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block17701
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5SFO-1UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,100
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
22%
Improvement Value:$495,100
78%
Total Assessment$633,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,137-0.6%
2024$14,226+40.1%
2023$10,155-0.4%
2022$10,193+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,060,000
Sq Ft4,100DeedBook 9519, Page 520Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$493,300
DeedBook 8864, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1902