Skip to content

646 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block17701
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,200
55%
Improvement Value:$126,800
45%
Total Assessment$283,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319-0.6%
2024$6,359+40.1%
2023$4,539-0.4%
2022$4,556+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5494, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1925