Skip to content

32 Claremont Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1905

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block22703
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page227

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,110
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
32%
Improvement Value:$211,100
68%
Total Assessment$309,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,916-0.6%
2024$6,959+40.1%
2023$4,968-0.4%
2022$4,986+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft4,110DeedBook 9817, Page 994Recorded4/25/2024

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft3,528DeedBook 9441, Page 701Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$22,200
DeedBook 3764, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1905