Skip to content

149 Bentley Ave.(Unit C0103)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 24, 2018

Property Information

Block17702
Lot1
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC0615
Description5S-B-27U-H-E(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage615
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
40%
Improvement Value:$105,000
60%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,908-0.6%
2024$3,932+40.1%
2023$2,807-0.4%
2022$2,818+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft615DeedBook 9346, Page 508Recorded10/9/2018

Property Built

Built

Year Built: 1929