Skip to content

85 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 13, 1999

Property Information

Block17702
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5SBD-1UH-B-G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,665
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,000
35%
Improvement Value:$398,000
65%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,733-0.6%
2024$13,819+40.1%
2023$9,865-0.4%
2022$9,902+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5546, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1900