Skip to content

236 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block17702
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,700
42%
Improvement Value:$256,200
58%
Total Assessment$438,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801-0.6%
2024$9,862+40.1%
2023$7,040-0.4%
2022$7,066+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9345, Page 824Recorded10/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1925