Skip to content

260 Harrison Ave.(Unit C0311)Jersey City, NJ 07304

Built 1929

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block17702
Lot42.01
QualifierC0311
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building ClassC0788
Description5S-B-D-51U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage788
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
36%
Improvement Value:$123,200
64%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314-0.6%
2024$4,341+40.1%
2023$3,099-0.4%
2022$3,111+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft788DeedBook 9040, Page 684NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$85,250
DeedBook 4212, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1929