Skip to content

203 Harrison Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Apr 5, 2004

Property Information

Block18301
Lot37
QualifierC0044
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building ClassC0816
Description4S-B-C-17U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
27%
Improvement Value:$193,100
73%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,875-0.6%
2024$5,912+40.1%
2023$4,220-0.4%
2022$4,236+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 7270, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1920