Skip to content

284 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1908

Last Sale Price
$95,900
Last Sale Date
Apr 11, 1986

Property Information

Block17702
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
40%
Improvement Value:$305,400
60%
Total Assessment$508,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,362-0.6%
2024$11,433+40.1%
2023$8,161-0.4%
2022$8,192+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 3548, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1908