Skip to content

292 Harrison Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07304

Built 1937

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block17702
Lot46
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description3S-B-13U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage795
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
37%
Improvement Value:$117,600
63%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,189-0.6%
2024$4,215+40.1%
2023$3,009-0.4%
2022$3,020+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 8947, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1937