Skip to content

123 Bentley Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block17702
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page177

Building Details

Building Class---
Description2.5SBD-1UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
39%
Improvement Value:$293,300
61%
Total Assessment$480,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,736-0.6%
2024$10,804+40.1%
2023$7,712-0.4%
2022$7,741+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5530, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1925