Skip to content

165 Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2021

Property Information

Block17801
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,500
39%
Improvement Value:$247,500
61%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,044-0.6%
2024$9,100+40.1%
2023$6,496-25.5%
2022$8,718+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$564,650

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 9407, Page 769Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5983, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1890