Skip to content

25 Emory St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2009

Property Information

Block17907
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
38%
Improvement Value:$313,000
62%
Total Assessment$505,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,277-0.6%
2024$11,347+40.1%
2023$8,100-0.4%
2022$8,131+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900