Skip to content

163 Belmont Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 11, 2004

Property Information

Block17801
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-3U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
44%
Improvement Value:$232,300
56%
Total Assessment$417,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325-0.6%
2024$9,383+40.1%
2023$6,698-0.4%
2022$6,723+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7294, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1890