Skip to content

153 Belmont Ave.

Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block17801
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page178

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,900
92%
Improvement Value:$8,600
8%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,400-0.6%
2024$2,416+40.1%
2023$1,724-0.4%
2022$1,731+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5143, Page 322