Skip to content

21 Brinkerhoff St.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block16901
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page169

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,900
92%
Improvement Value:$8,700
8%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,470-0.6%
2024$2,485+40.1%
2023$1,774-0.4%
2022$1,781+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 9505, Page 180