Skip to content

51 Siedler St.Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block17903
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
37%
Improvement Value:$133,000
63%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,718-0.6%
2024$4,748+40.1%
2023$3,389-0.4%
2022$3,402+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,216DeedBook 9477, Page 603Recorded3/10/2020

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 3305, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1905