Skip to content

650 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2012
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block17905
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C-18U

Assessment

Land Value:$256,800
8%
Improvement Value:$2,893,200
92%
Total Assessment$3,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$70,340-16.7%
2024$84,404+40.1%
2023$60,251-0.4%
2022$60,476+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8673, Page 967