Skip to content

540 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1880

Last Sale Price
$1,439,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block17906
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,705
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
29%
Improvement Value:$465,000
71%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,626-0.6%
2024$14,718+40.1%
2023$10,506-0.4%
2022$10,546+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,439,000
Sq Ft3,705DeedBook 9657, Page 637Recorded4/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1880