Skip to content

77 Brinkerhoff St.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 7, 2006

Property Information

Block17906
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page179

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
53%
Improvement Value:$198,000
47%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,446-0.6%
2024$9,505+40.1%
2023$6,785-0.4%
2022$6,810+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7248, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1890