Skip to content

923 Communipaw Ave.

Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
May 1, 1990

Property Information

Block18102
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,700
51%
Improvement Value:$362,500
49%
Total Assessment$746,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,663-29.5%
2024$23,645+40.1%
2023$16,879-0.4%
2022$16,942+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4286, Page 16