Skip to content

961 Communipaw Ave.Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
May 1, 1990

Property Information

Block18102
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
95%
Improvement Value:$11,900
5%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,580-0.6%
2024$5,615+40.1%
2023$4,008-0.4%
2022$4,023+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4286, Page 16