Skip to content

120 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Sep 26, 2016

Property Information

Block18102
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-MG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
41%
Improvement Value:$164,000
59%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226-0.6%
2024$6,265+40.1%
2023$4,472-0.4%
2022$4,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 9149, Page 651Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 9069, Page 256Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 7195, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1925