Skip to content

122 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block18102
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
DescriptionFENCE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,400
100%
Improvement Value:$900
0%
Total Assessment$411,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184-13.6%
2024$10,628+148.8%
2023$4,271-0.4%
2022$4,287+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 9194, Page 975Recorded4/20/2017

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 7627, Page 49