Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
690 Bergen Ave.Jersey City, NJ 07304
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 19, 2015
Property Information
Block15002
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page150
Assessment
Land Value:$241,600
96%
Improvement Value:$9,600
4%
Total Assessment$251,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,609 | -0.6% |
| 2024 | $5,644 | +40.1% |
| 2023 | $4,029 | -0.4% |
| 2022 | $4,044 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.