Skip to content

165 Roosevelt Ave.(Block 18103 Lot 12)Jersey City, NJ 07304

Built 1974

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 6, 2008

Property Information

Block18103
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
40%
Improvement Value:$187,000
60%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,976-0.6%
2024$7,020+40.1%
2023$5,011-0.4%
2022$5,030+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8509, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1974