Skip to content

177 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block18103
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page181

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
24%
Improvement Value:$382,800
76%
Total Assessment$506,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,317-0.6%
2024$11,388+40.1%
2023$8,129-0.4%
2022$8,159+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,572DeedBook 9640, Page 679Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 8084, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 2006