Skip to content

12 Nunda Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block18202
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD-1UH-BG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
50%
Improvement Value:$172,900
50%
Total Assessment$347,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,769-0.6%
2024$7,817+40.1%
2023$5,580-0.4%
2022$5,601+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$493,000
Sq Ft1,524DeedBook 9581, Page 856Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,524DeedBook 9508, Page 958Recorded9/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1915