Skip to content

26 Nunda Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2006

Last Sale Price
$1,270,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block18202
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
29%
Improvement Value:$436,300
71%
Total Assessment$611,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,650-0.6%
2024$13,736+40.1%
2023$9,805-0.4%
2022$9,842+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,270,000
Sq Ft3,900DeedBook 9828, Page 533Recorded6/12/2024

Property Built

Built

Year Built: 2006