Skip to content

841 Communipaw Ave.

Jersey City, NJ 07304

Last Sale Date
May 1, 1990

Property Information

Block18206
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
98%
Improvement Value:$3,300
2%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,483-0.6%
2024$3,505+40.1%
2023$2,502-0.4%
2022$2,512+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4286, Page 16