Skip to content

823 Communipaw AvenueJersey City, NJ 07304

Last Sale Date
Oct 11, 1995

Property Information

Block18206
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,900
95%
Improvement Value:$15,300
5%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,396-0.6%
2024$7,442+40.1%
2023$5,312-0.4%
2022$5,332+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4916, Page 146