Skip to content

565 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2003

Property Information

Block18206
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description3S+BT-B-2C-4U-P
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
9%
Improvement Value:$1,165,500
91%
Total Assessment$1,287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,752+77.7%
2024$16,178+40.1%
2023$11,549-0.4%
2022$11,592+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927