Skip to content

22 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1914

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Mar 26, 1999

Property Information

Block18206
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$205,400
65%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043-0.6%
2024$7,087+40.1%
2023$5,059-0.4%
2022$5,078+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,500
DeedBook 5418, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1914