Skip to content

84 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block18206
Lot66
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
38%
Improvement Value:$170,300
62%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,136-0.6%
2024$6,175+40.1%
2023$4,408-0.4%
2022$4,424+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8869, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1900