Skip to content

88 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 12, 2020

Property Information

Block18206
Lot68
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
32%
Improvement Value:$220,700
68%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,262-0.6%
2024$7,307+40.1%
2023$5,216-0.4%
2022$5,236+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 9014, Page 137Recorded12/29/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 8831, Page 144

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5589, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1900