Skip to content

90 Roosevelt Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 30, 1996

Property Information

Block18206
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
32%
Improvement Value:$218,800
68%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219-0.6%
2024$7,265+40.1%
2023$5,186-0.4%
2022$5,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5031, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1900