Skip to content

228 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2008

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Sep 4, 2007

Property Information

Block18206
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page182

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
22%
Improvement Value:$342,200
78%
Total Assessment$441,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,852-0.6%
2024$9,914+40.1%
2023$7,077-0.4%
2022$7,103+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 8691, Page 374