Skip to content

225 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block18301
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,149
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
39%
Improvement Value:$247,800
61%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,106-0.6%
2024$9,163+40.1%
2023$6,541-0.4%
2022$6,566+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$422,500

From:

To:

DeedBook 9176, Page 864Recorded2/1/2017

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 8704, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1900