Skip to content

283 Harrison Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block18301
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-23U-H

Assessment

Land Value:$805,000
35%
Improvement Value:$1,495,000
65%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$51,359-0.6%
2024$51,681+40.1%
2023$36,892-0.4%
2022$37,030-11.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970