Skip to content

2403 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07304

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block18301
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,600
16%
Improvement Value:$603,700
84%
Total Assessment$720,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,084-0.6%
2024$16,185+40.1%
2023$11,554-0.4%
2022$11,597+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3187, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1910