Skip to content

754 Communipaw Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
May 14, 2012

Property Information

Block18301
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page183

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,538
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
47%
Improvement Value:$164,500
53%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933-0.6%
2024$6,977+40.1%
2023$4,980-0.4%
2022$4,999+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 8850, Page 805

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8750, Page 762

Property Built

Built

Year Built: 1905